Без категорії

За допомогою УЗД можна дізнатися про такі хвороби, які дуже складно виявити під час огляду

Гінеколог – це лікар, який з увагою ставиться до будь-яких проблем, пов’язаних із жіночим здоров’ям. Зазвичай на прийом до лікаря приходять з яскраво вираженим больовим синдромом, нерегулярними місячними або специфічними виділеннями. Однак, розумніше зробити відвідування лікаря регулярним і проходити обстеження у фахівця навіть якщо Вас нічого не турбує. Про найпоширеніші «жіночі» хвороби та ефективний метод ультразвукової діагностики ми поговорили з Іриною Анатоліївною Жиліною, гінекологом та узі-діагностом.

– Як часто жінкам слід проходити гінекологічну ультразвукову діагностику, щоб відстежувати стан свого здоров’я? 
– Будь-якій жінці, незалежно від віку, я рекомендувала б приходити на УЗД не рідше, ніж 2 рази на рік. Йдеться про відсутність скарг та патологій. Якщо ж у Вас нерегулярний менструальний цикл, кровотеча в середині циклу або присутні болючі відчуття, то УЗД слід робити ще частіше. Це нешкідлива процедура, яка не передбачає ніякої особливої підготовки.

– У який день циклу найкраще приходити до Вас на УЗД-діагностику?
– Перший день після завершення менструації (кровотечі), тобто перша фаза циклу. Я часто говорю своїм пацієнткам, що своєчасна ультразвукова діагностика дуже допомагає гінекологу у постановці точного діагнозу. Справа в тому, що за допомогою УЗД можна дізнатися про такі хвороби, які вкрай складно виявити під час огляду або інших методів діагностики. Найчастіше, ні сама пацієнтка, ні лікар не знають про патологію, поки не буде проведено УЗД.

За допомогою ультразвуку можна виявити такі захворювання:

  • міома матки;
  • кіста яєчника;
  • доброякісні та злоякісні пухлини яєчника;
  • ендометріоз;
  • апоплексія яєчника;
  • позаматкова вагітність;
  • запалення матки та придатків.

– Наскільки достовірними є результати УЗД?
– На сьогоднішній день точність УЗД діагностики не менше 85%. Найбільш інформативне трансвагінальне УЗД. Хоча деяким пацієнткам ми призначаємо трансабдомінальний УЗД. Вибір методу обстеження залежить від анатомічних особливостей жінки та скарг, з якими вона до мене звертається.

– Ірино Анатоліївно, Ви згадали позаматкову вагітність. Чи можна її діагностувати за допомогою УЗД на ранніх термінах?
– Так, це цілком реально. Грамотний фахівець побачить потовщення маткової труби, у якій розвивається ембріон. Позаматкову вагітність визначають за непрямими ознаками, наприклад, за підвищеним рівнем гормону ХГЛ, гормону вагітності. Його важливо відстежувати з інтервалом 1-2 дні.

– Чи траплялися у Вашій практиці випадки, коли пацієнтки до Вас потрапляли у напрямку від лікарів інших спеціальностей, наприклад, від гастроентеролога?
– Так, і не лише від гастроентеролога. Гінекологічні захворювання вміють «маскуватися» ще й під урологічні та хірургічні патології (йдеться про апендицит). Перш ніж поставити діагноз досвідчений лікар уважно вислухає скарги жінки, призначить аналізи та додаткові обстеження, одне з яких – УЗД-діагностика. Тільки так можна виявити справжню причину нездужання. Не дарма кажуть: в УЗД найголовніше – це розуміння того, що і де ми шукаємо.

– Наведіть приклад із вашої практики, будь ласка.
– Вкрай непросто виявити ретроцервікальний ендометріоз. Ендометріоїдна тканина може залишати матку і проростати в кишечник, сечовий міхур, порушуючи їхню роботу. Це супроводжується болями, звідси й скарги на роботу кишечника, сечового міхура, хоча причина нездужань – «несправності» у гінекологічній сфері.

– Давайте поговоримо про кисті яєчника. Чому формується це доброякісне новоутворення?
– Зазвичай це гормональний збій, і навіть інфекційні, запальні захворювання органів малого таза. По суті, із подібною патологією можуть зіткнутися жінки будь-якого віку. Однак у 88% випадків кіста яєчника має функціональну природу. Утворення, наповнене серозною рідиною, з’являється у середині менструального циклу, а після його завершення просто зникає. Але якщо овуляція не відбулася, надлишок рідини накопичується в жовтому тілі і це може спровокувати утворення кісти яєчника. Цю патологію найчастіше виявляють під час планового УЗД-обстеження.

– Ультразвукова діагностика дозволяє визначити тип кісти чи для цього потрібні інші методи дослідження?
– Точність діагностики кісти яєчника коливається від 80 до 95%. Досліджуючи подібне новоутворення, ми звертаємо увагу на його розмір, вміст, форму, товщину стінки. Це основні критерії.

– У чому відмінність доброякісної кісти яєчника від злоякісної?
– Доброякісна (функціональна) кіста має такі ознаки: ● чіткі контури; ● правильна форма; ● вміст – однорідний; ● стінки – тонкі.
Злоякісна (патологічна) кіста визначається за такими ознаками: ● неправильна форма; ● складна структура (вона може мати внутрішні перегородки та папілярні розростання); ● неоднорідне наповнення; ● великий розмір (до 15 см). ● візуалізація новоутворених судин по периферії або центральній частині кісти.

– Ірино Анатоліївно, які ознаки можуть допомогти жінці у первинній самодіагностиці кісти яєчника?
– У першу чергу – болючі відчуття в паху. Це може бути ниючий, тягнучий, колючий біль з одного боку, який проявляється як у стані спокою, так і під час фізичної активності. Через кісти можуть з’являтися слабкі кров’янисті виділення у середині циклу, а самі менструації приходитимуть вчасно. Крім чисто «гінекологічних» симптомів, можлива нудота і часті позиви до сечовипускання, як при циститі.

– Сьогодні досить поширена патологія серед молодих жінок, які не народжували, – міома матки. Який метод лікування цієї патології, на вашу думку, найбільш ефективний?
– Я впевнена, що міому потрібно лікувати з моменту її діагностики. Не слід чекати, поки вона розростеться до таких розмірів, що знадобиться хірургічне втручання. Хоча багато моїх колег дотримуються іншої думки: вони вважають, що за цим доброякісним новоутворенням потрібно просто стежити. Проте, сучасна медицина має у своєму розпорядженні дві групи препаратів, здатних призвести до зменшення і навіть повного розсмоктування міоматозного вузла. Йдеться про селективні модулятори рецепторів прогестерону та агоністів гонадотропін-рилізинг гормону.

– Що Ви можете сказати про профілактику міоми матки? 
– Насамперед це своєчасна корекція гормональних порушень, дотримання раціонального підходу до здоров’я, нормалізація статевого життя. Жінкам дітородного віку, які народжувати найближчим часом не хочуть, часто прописують гормональні контрацептиви. Поки пацієнтка їх приймає, її репродуктивна система відпочиває, і це хороша профілактика розростання м’язового шару матки.
Регулярна УЗД-діагностика у грамотного фахівця дозволяє звести до мінімуму ризик розвитку серйозних патологій «по-жіночому».

Уважний гінеколог та компетентний узі-діагностика Ірина Анатоліївна Жиліна готова відповісти на будь-які Ваші питання, пов’язані з жіночим здоров’ям.